Warsztaty - kompetencje cyfrowe

Cykl 3 darmowych onlinowych warsztatów z kompetencji cyfrowych Spółdzielni Otwartej Edukacji w bibliotece

Celem warsztatów jest poszerzenie kompetencji cyfrowych, w szczególności dotyczących korzystania z różnorodnych zasobów w tworzeniu własnych utworów i innych materiałów (w tym m.in. prezentacji, plakatów, utworów muzycznych, filmów) i udostępnianiu ich zarówno w przestrzeni realnej, jak i wirtualnej. Uczestnicy warsztatów zdobędą praktyczną wiedzę z zakresu prawa autorskiego i licencji Creative Commons, otwartych zasobach edukacyjnych i kultury, jak również narzędzi ułatwiających tworzenie i udostępnianie własnych utworów i innych materiałów. A także będą mieli okazję rozwiać swoje wątpliwości i przedyskutować problemy, z którymi zetknęli się w swoich działaniach, związane z prawem autorskim i korzystaniem z zasobów internetu. Szczególny nacisk zostanie położony na materiały wizualne, film i nowe media. Pierwsze dwa warsztaty będą łączyć podstawową wiedzę z danego tematu z jej praktycznym zastosowaniem oraz garścią inspiracji. Na trzecim warsztacie skupimy się w pełni na praktyce - wykorzystaniu (otwartych) i cudzych zasobów w materiałach przygotowywanych przez uczestników.

Kiedy: 27-28 stycznia (czwartek-piątek) 2022, godz. 16:00-20:00

Forma warsztatów: online, link do warsztatów zostanie rozesłany zakwalifikowanym uczestnikom 2 dni przed spotkaniem. Warunkiem uczestnictwa w warsztacie jest posiadanie komputera z dostępem do internetu oraz kamerą i mikrofonem.

Zgłoszenia do: 24 stycznia (poniedziałek) - liczy się kolejność, poprzez formularz (link do formularza), udział w warsztatach jest darmowy

Prowadzenie: Paulina Haratyk

Tematy warsztatów:

1. Podstawy prawa autorskiego: Dozwolony użytek edukacyjny, domena publiczna, licencje Creative Commons.

Opis: Podczas warsztatu zapoznamy się z zasadami prawa autorskiego, które powinniśmy znać jako twórcy i odbiorcy kultury – korzystający z różnorodnych zasobów w swojej pracy (online i offline), nauki, a także w czasie wolnym, w różnych codziennych aktywnościach. Dowiemy się co nam wolno, a na co powinniśmy uważać, jak dbać o nasze prawa, gdy dzielimy się naszą twórczością oraz korzystać w różnorodnych działaniach z cudzych utworów. Wreszcie – co można, a czego nie można w internecie. Skupimy się na pojęciach dozwolony użytek, domena publiczna i licencje Creative Commons, ponieważ to one dają największe możliwości korzystania oraz dzielenia się utworami (bezpośrednio i za pośrednictwem internetu). Dowiemy się gdzie szukać utworów z domeny publicznej oraz na licencjach Creative Commons i jak samemu publikować swoje utwory przy użyciu tych licencji.

Efekt: Podwyższenie kompetencji cyfrowych, praktyczna znajomość podstawowych pojęć zw. z prawem autorskim i umiejętność ich zastosowania w praktyce, wiedza na temat udostępniania swoich utworów oraz umiejętność poszukiwania cudzych utworów w internecie.

Data warsztatu: 27 stycznia (czwartek) 2022, godz. 16:00-17:30

2. Gdzie w internecie szukać wiedzy, otwartych materiałów (audio)wizualnych i narzędzi do tworzenia własnych materiałów?

Opis: Internet zawiera mnóstwo materiałów i narzędzi, które możemy wykorzystać do poszerzenia naszej wiedzy, jak również tworzenia utworów i innych materiałów (w tym m.in. prezentacji, plakatów, kolaży, utworów muzycznych, czy filmów). Podczas warsztatu poznamy te z nich, które w darmowy, otwarty i prosty sposób możemy wykorzystać w swojej pracy: strony, aplikacje, portale i cyfrowe repozytoria, zawierające różnorodne materiały (audio)wizualne oraz aplikacje i programy pomocne przy tworzeniu.

Efekt: Podwyższenie kompetencji cyfrowych, wiedza na temat internetowych zasobów cyfrowych oraz tego, jak je zastosować w praktyce.

Data warsztatu: 27 stycznia (czwartek) 2022, godz. 18:00-19:30

3. Jak korzystać z otwartych zasobów we własnych utworach i innych materiałach?

Opis: Podczas warsztatu każdy z uczestników będzie pracował nad prototypem swojego utworu (np. prezentacji, plakatu, materiału prezentowanego na blogu lub stronie internetowej, kolażu, utworu muzycznego, czy filmu), w którym wykorzystane zostaną wybrane materiały opublikowane w internecie - na licencjach Creative Commons lub znajdujące się w domenie publicznej. Skupimy się na tym, jak w praktyce korzystać z takich materiałów, sprawdzimy które z nich są najbardziej przydatne, przećwiczymy jak ich poszukiwać i je wykorzystywać zgodnie z naszymi potrzebami, a także o czym pamiętać, by móc w pełni legalnie je wykorzystać. Ponadto poznamy różnorodne zastosowania otwartych zasobów, które mogą stać się inspiracją do nowych działań i projektów.

Efekt: Podwyższenie kompetencji cyfrowych, wiedza na temat internetowych zasobów cyfrowych oraz tego, jak je zastosować w praktyce i w tworzonych przez nas materiałach.

Data warsztatu: 28 stycznia (piątek) 2022, godz. 16:00-17:30

Zasady rekrutacji i uczestnictwa w warsztatach:

W warsztacie mogą wziąć udział wszystkie zainteresowane osoby w wieku od 18 do 64 lat, jedynym warunkiem uczestnictwa jest posiadanie komputera z dostępem do internetu oraz kamerą i mikrofonem. By wziąć udział należy, najpóźniej do 24 stycznia (liczy się kolejność zgłoszeń), wypełnić formularz rekrutacyjny.

W ciągu 2 dni od wypełnienia formularza, zgłaszający otrzyma informację o zakwalifikowaniu na wybrany warsztat. Jedna osoba może wziąć udział w 2 warsztatach. Przyjęcie na drugi z wybranych warsztatów uzależnione będzie od ilości wolnych miejsc. Rezygnacja z udziału w warsztacie jest możliwa najpóźniej do 25 stycznia poprzez wysłanie wiadomości na adres paulina.haratyk@gmail.com. 25 stycznia zakwalifikowani uczestnicy otrzymają informacje o warsztacie, wraz z linkiem do platformy komunikacyjnej, na której będzie się on odbywał. Po zakończeniu warsztatu uczestnicy otrzymają zaświadczenie.

Projekt “Spółdzielnia Otwartej Edukacji w bibliotece”, w ramach którego odbywają się warsztaty, jest współfinansowany ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Dzięki temu organizowane przez nas warsztaty są bezpłatne dla uczestników. W związku z tym jesteśmy zobowiązani poprosić osoby zainteresowane wzięciem udziału w warsztatach o wypełnienie formularza rekrutacyjnego. Zbierane przez nas dane to informacje, których grantodawca (Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej) potrzebuje do sprawdzenia i udokumentowania liczby uczestników warsztatów.

Pytania: paulina.haratyk@gmail.com

Warsztaty organizowane są w ramach projektu Spółdzielnia Otwartej Edukacji w bibliotece i Festiwalu Sztuk Wizualnych Relacje Mazowieckiego Instytutu Kultury. Więcej informacji o projekcie.

Organizatorzy: Centrum Cyfrowe, Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Mazowiecki Instytut Kultury.