Akademia Filmu Amatorskiego to cykl warsztatów z podstaw filmowania i edukacji filmowej dla nauczycieli i nauczycielek, głównie z Warszawy. 3-dniowe, darmowe, onlinowe warsztaty skierowane są do wszystkich osób chcących pogłębić swoją wiedzę filmową, zarówno związaną z podstawami realizacji filmów, jak i podstawami ich analizy oraz krytyki filmowej.
Akademia Filmu Amatorskiego skupia się na:
praktyce - podczas zajęć uczestnicy będą realizować krótkie materiały filmowe, z których w efekcie każdego warsztatu powstaną wspólne etiudy i pisać krótkie teksty krytyczne oraz je dogłębnie analizować, w ten sposób utrwalając zdobytą wiedzę;
darmowych, onlinowych narzędziach - pomocnych zarówno w filmowaniu, jak i pogłębianiu wiedzy na temat kina;
demokratycznym, partycypacyjnym charakterze medium filmowego - dzięki któremu każdy z nas może lepiej poznawać świat i dzielić się z innymi tematami, które są dla niego/niej szczególnie ważne;
refleksji na temat edukacji - w kontekście wyzwań współczesnego świata oraz zadań i możliwości polskiej szkoły. Tematu edukacji dotyczyć będą etiudy realizowane podczas warsztatów.
Tematy warsztatów:
1. Podstawy filmowania: użycie podstawowych, darmowych narzędzi do tworzenia materiałów filmowych, język filmu i podstawowe zasady filmowania, najważniejsze rzeczy, o których należy pamiętać, nagrywając obraz i dźwięk.
2. Portret i wywiad: podstawowe zasady realizacji, wybór bohatera filmowego i praca z nim.
3. Realizacja filmów w praktyce: nagrywanie krótkich materiałów filmowych przez uczestników oraz ich analiza. Z materiałów tych powstanie wspólna, kolażowa etiuda.
4. Analiza filmowa a współczesna krytyka filmowa: 2 oblicza krytyki (instytucjonalna i oddolna), krytyka filmowa w wersji online, miejsce i przydatność krytyki filmowej w rzeczywistości szkolnej, tworzenie różnorodnych wypowiedzi krytyczno filmowych i ich analiza.
5. Otwarte (filmowe) zasoby edukacyjne: gdzie w internecie szukać materiałów o kinie i materiałów do filmów.